Сьогодні ми зіштовхуємося з тим, що програми педагогічних вишів не передбачають предметів, де б надавали знання майбутнім вчителям про те, як навчати написання есе учнів. Та таких, які б були підкріплені практичними навичками та могли стати в пригоді й під час написання творів на ЗНО / НМТ, так і під час вивчення історії чи, навіть, природничих наук. Ідеться про конкретні методики та інструменти з написання різних видів есе.
Тому ГО “Смарт освіта” у 2021 році запустила «Національний проєкт: пишемо есе».
Про проєкт. Ми відібрали 24 учасники, серед яких учителі-методисти, викладачі педагогічних вишів, викладачі ІППО, які спочатку пройшли навчання в українських тренерів, а далі продовжили з американськими. Та в результаті кожен запропонує методику навчання різних видів есеїв для вчителів різних дисциплін, тематику для написання таких есеїв та нададуть критерії оцінювання есе. Та амбасадори нашого проєкту (представники ГО, ексміністерки освіти і науки) підтримуватимуть проєкт у публічній площині: просуватимуть подальші зміни на рівні стандартів та навчальних програм.
У січні 2024 року в межах проєкту було розроблено Методичний посібник для вчителів, що містить теоретичний блок та 9 навчальних модулів. Також завдяки співпраці із сучасними дитячими письменниками тренери підготували художні тексти та окремий розроблений інструмент роботи із ними.
Наразі на сторінці проєкту розміщені матеріали до всіх 9 модулів разом із необхідними матеріалами, ресурсами та корисними покликаннями для уроків. Ці матеріали призначені для уроків української мови та літератури, але можуть бути інтегровані до будь-якої предметної дисципліни, адже розвивають критичне та креативне мислення. Методичні розробки є зручними для інтеграції в різні теми та гнучкі для використання на будь-якому етапі уроку.
Усі методичні матеріали можна безкоштовно завантажити на сайті проєкту.
Мета: розробити навчальні програми з розвитку навичок письма та зокрема есеїв для педагогічних вишів-учасників проєкту, навчальні програми для підвищення кваліфікації вчителів-практиків на базі ІППО (для ІППО-учасників проєкту); розробити модифікації до наявних уроків української мови та літератури та розпочати їх впроваджувати у школі (для вчителів-учасників проєкту); підготувати навчальні матеріали для вчителів щодо того, як навчати писати різні види есеїв у школі (і викласти їх у відкритий доступ на сайті НУШ); на наступному етапі проєкту уже підготовлені національні тренери будуть ділитися досвідом з колегами та навчати вчителів писати й навчати цього учнів.
Українські тренери:
- Ольга Брюховецька. Викладачка академічного письма в НаУКМА (спеціалізація – наукове письмо).
- Марія Титаренко. Есеїстка, журналістка, медіадослідниця, членкиня PEN Ukraine. Кандидатка наук із соціальних комунікацій. Стипендіатка програми імені Фулбрайта (2008-2009).
- Ігор Хворостяний. Генеральний директор директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки України.
- Таня Стус. Українська письменниця та літературознавиця. Авторка книжок для дітей та підлітків. Засновниця й керівниця Барабуки.
Американські тренери:
- Джо Гарріс. Доктор наук, викладав курси академічного письма в Університеті Піттсбурга, Університеті Дьюка, Університеті Делавера та ін. Автор п’яти книг і багатьох статей про викладання письма та медіазнавства.
- Том Фокс. Почесний професор англійської мови в Університеті Чіко, штату Каліфорнія. У National Writing Project обіймав посаду директора розробника сайту, очолив федеральний грант, спрямований на професійний розвиток викладання есе у сільських школах.
- Кейсі Олсен. Викладач риторики та мовного мистецтва з 2003 року, працював у команді керівників Програми коледжу, кар’єри та громадських письменників (C3WP) для National Writing Project. Герой документального фільму PBS «American Creed» Citizen Film.
- Бет Рімер. Співдиректорка проєкту Огайо Writing Project (OWP). Розробниця комплексної програми професійного розвитку для педагогів різного рівня освіти. Організаторка молодіжних таборів з письма та координаторка місцевих конференцій для вчителів.
Партнери:
Термін: з 2021 року.
Медіа про проєкт
2024 рік
- Освіторія: Пишемо есе: нова ініціатива для учнів та вчителів
- Стожари – сайт української діаспори: Педагогиня Ганна Остапенко про досвід участі у “Національному проєкті: пишемо есе” від ГО “Смарт освіта”.
- Читомо: «Пишемо есе»: для школярів створили сайт з матеріалами для розвитку письма
2021 рік
- Детектор медіа: Стартував «Національний проєкт: пишемо есе» громадської організації «Смарт освіта»
- Нова українська школа: ГО “Смарт освіта” запустила проєкт для покращення викладання письма в школах
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника: підписав з ГО «Смарт освіта» Меморандум про співробітництво у «Національному проєкті: пишемо есе».